Výber FPV okuliarov – zorné pole
Množia sa mi otázky na okuliare Fatshark, Dominator a Predator či Zeiss. A aké sú v nich vlastne rozdiely. Tak sa na to pozrime z pohľadu zorného poľa.
FatShark je asi prvá spoločnosť, ktorá vyrobila okuliare špeciálne pre FPV. Boli to slávne RCV922. Neskôr tento model nasledovala nová generácia („Fatshark Base“) a minulý rok skoro súčasne dve novinky: Dominator a Predator. Okrem Fatsharku sa často používajú okuliare Carl Zeiss Cinemizer a dnes už nevyrábané Headplay.Teraz nebudeme porovnávať jednotlivé okuliare z hľadiska príslušenstva, kvality optiky a rozlíšenia, pozrieme sa na úplne základný parameter, ktorým je zorné pole (ang. FOV – field of view).
Čo to vlastne je? Keď sa pozriete rovno pred seba, uvidíte obraz pred sebou v určitom rozsahu. Ak by ste mali oči okolo celej hlavy, ten rozsah by mohol byť 360 stupňov. Bolo by to super, lebo by vás nikto nemohol tresnúť lopatov zozadu po hlave bez toho, aby ste nevideli. Nakoľko nás však matička príroda takýmto darom neobdarila, musíme sa uspokojiť s rozsahom cca 140 stupňov. Ak vás teda niekto nakope do zadku, bez použitia pan and tilt kitu (tj. vrtenia krkom) máte len malú šancu vedieť, komu sa poďakovať. Treba ešte dodať, že FOV sa spravidla meria po diagonále – takže od ľavého spodného do pravého horného rohu.
Teraz sa pozrime na hodnoty FOV pre jednotlivé okuliare:
- Fatshark Base: 46 stupňov
- HeadPlay: 34 stupňov
- Carl Zeiss Cinemizer: 32 stupňov
- Fatshark Dominator: 30 stupňov
- Fatshark Predator: 25 stupňov
Vskutku smiešne čísla, že? Začiatočníci s FPV sú často zmätení – očakávajú, že keď si nasadia okuliare, budú ako v sci-fi filme vidieť krajinku v krásnom panoramatickom zábere, kompletne ponorení do deja. Nuž, nie. V skutočnosti pohľad v okuliaroch skôr pripomína pohľad na plátno v kine – čierne okraje a v strede obraz z kamery. A práve veľkosť tohoto obrazu je daný zorným poľom.
Ak sa na to teda pozrieme hodnotiacim očkom, vyzerá to, že Fatshark Base sú absolútne najlepšie okuliare a všetky ostatné sú šmejdy. Je to však skutočne tak?
FOV nie je všetko. Treba si uvedomiť, že okuliare majú určité rozlíšenie – bežne je to v súčasnosti 640×480 bodov (špecialitou je HeadPlay s vyšším rozlíšením 800×600, ktoré však je zasa obmedzené kvalitnou obrazu v kamere, takže napriek vyššiemu rozlíšeniu toto tu neprináša výrazne pridanú hodnotu – naopak, okuliare s menším rozlíšením 320×240 bodov sú pre FPV prakticky nepoužiteľné – o chvíľu uvidíte prečo). Rozlíšenie našeho zraku je však značne lepšie – posúdiť to viete najlepšie pri čítaní týchto riadkov, zoberte si, aké veľké je rozlíšenie vašeho monitoru a napriek tomu sem-tam vidíte „zúbky“ z bodov.
Rôzny zorný uhol a rovnaké rozlíšenie – keď si to dáte dokopy, je jasné, že niektoré okuliare jednoducho iba obraz zväčšujú viac a iné menej. Ukážeme si to radšej na príklade – predstavte si maličký obraz okuliarov v malom rozlíšení – vyzerá to asi nejako takto:
Obraz je krásne ostrý ako žiletka, lebo obrázok má presne 1:1 zobrazeného bodu. Problém je, že ten obraz je akýsi.. maličký. Toto vlastne zodpovedá pohľadu do okuliarov s extra malým FOV. Aby sme videli, čo tam vlastne je, je lepšie použiť kvalitnejšiu optiku, ktorá obraz zväčší:
Tento obraz je omnoho čitateľnejší, všetko je totiž 2x zväčšená. Obraz je však už trošku menej ostrý – nie je to významné rozmazanie, ale cítiť ho. No a teraz si predstavme okuliare s rovnakým rozlíšením ale s ešte väčším FOV:
Obraz je krásny, veľký, ale zároveň je jasne vidieť, aký je neostrý. Body jednoducho nepustia – stále ide totiž o záber z prvého obrázku, akurát je opticky zväčšený.
Čo z toho teda vyplýva pre nás, ako používateľov FPV okuliarov?
- Okuliare Fatshark Base majú veľký obraz, ale je najviac rozmazaný
- Okuliare Predator majú veľmi ostrý obraz, je však veľmi maličký
- Okuliare Cinezmizer, Headplay alebo Dominator sú najviac vyvážené v zmysle kvalita/veľkosť obrazu
Samozrejme, ak vám mierne rozmazanie obrazu nevadí alebo ste naň zvyknutí (môj prípad – som trochu krátkozraký), tak vám môžu úplne vyhovovať aj okuliare Fatshark Base a naopak, ak máte oči ako rys ostrovid, no chcete za každú cenu ušetriť, účel splní aj Predator (ak ste si ešte nevšimli, tak Predator je vlastne zjednodušená verzia Dominatora).
[…] Zorný uhol 30 stupňov (rovnaký ako Fatshark Dominator – viac info o zornom uhle nájdete na tejto linke) […]
Ako je to prosim Vas s dioptrickymi okuliarmi, je mozne mat obe okuliare sucasne, ak musim mat nevyhnutne aj dio okuliare?
To je problém. Fatsharky (všetky typy) majú dipotrické vložky, ktoré sa dajú dokúpiť zvlášť, sú tam 3 sady skiel s rôznymi dioptriami: -2, -4, -6. HeadPlay majú nastavenie priamo na sebe, preto boli medzi námi, „škuľavcami“, svojho času najpopulárnejšie. Zeiss Cinemizer majú tiež nastavenie dioptrí. Treba pozrieť vždy do špecifikácie…
Pekne napisany clanok dost ma uviedol do obrazu a na zaklade aj tohto clanku som kupil Dominatory. Letu zdar.