Model z EPP – je to hanba?
Možno sa vám to už stalo. Možno vás to len čaká. Prídete na letisko, vytiahnete si model, pripravíte akumulátor a rádio – a zrazu sa objaví „pravý modelár“ a začne frflať. Čo je toto za polystyrén. Gumový šmejd. Prečo nemáš poriadne lietadlo. Zahoď ten humus…
Pošlite ho slušne do zadku. Určite je to nejaký zakomplexovaný tiežmodelár, ktorý zrejme svoj posledný model rozmlátil a tak vŕta do šťastnejších pilotov. Model z EPP totiž nielen že môže výborne vyzerať, ale má aj mnoho výhod!
Spomeniem aspoň niektoré:
- EPP je oveľa odolnejšie ako klasická stavba. Vydrží preto aj pristátia na teréne, kde z iného lietadla ostane iba hromádka trosiek
- EPP má vďaka drsnému povrchu krídla omnoho lepšie letové vlastnosti. To nie je vtip – vďaka drsnému krídlu prúdnice okolo krídel tak ľahko neutrhnete, ako pri hladkom krídle – môžete si teda dovoliť omnoho pomalší a pokojnejší let
- EPP modely sú omnoho ľahšie a tak aj bezpečnejšie pre okolie
- Na opravu EPP vám stačí sekundové lepidlo a aktivátor. Oprava v prípade havárie vám na mieste zaberie iba niekoľko sekúnd. Stopnite si, koľko trvá oprava lietadla postaveného klasickou metódou (ja som Bellancu opravoval asi dva mesiace)
Čo je ale zo všetkého najdôležitejšie: súčtom všetkých vlastností získavate model, s ktorým sa vôbec nemusíte báť lietať. Získavate tak možnosť naučiť sa tak veci, pri ktorých by ste (pri neustálych opravách) s klasickým lietadlom dávno zavesili modelárčinu na klinec. Získavate teda absolútnu slobodu a pohodu – a o to predsa pri koníčkoch hádam ide, nie?
Časom, keď sa s EPP lietadlom naučíte bravúrne lietať, vám to nedá a budete túžiť po krajších a maketovejších tvaroch. Možno skončíte pri klasických lietadlách. Ale prosím – nezabúdajte, ako ste začínali a nesmejte sa modelárom s EPP modelmi. Skutočne sa totiž nemajú za čo hanbiť – na rozdiel od vás sa totiž nemusia báť, že sa im pristátie nepodarí…