Koľko batérií pre FPV lietadlo?
Táto téma straší pilotov a konštruktérov FPV už veky – je lepšie mať len jednu veľkú batériu na všetko, alebo mať dve – pohonnú a zvlášť pre video?
Sám som prečítal megabajty textu na túto tému a jednoznačnú odpoveď som nenašiel. Môj názor je, že striktne trvať na jednom riešení je trošku choré a treba sa riadiť podľa toho, aký presne systém vytvárate. Vo všeobecnosti platí, že:
Systém s jednou batériou
- Nehrozí, že zabudnete nabiť videobatériu
- Videobatéria sa nevybije skôr, ako pohonná batéria
- V systéme je menej drobností, ktoré sa môžu pokaziť
- Netreba vláčiť zbytočnú príťaž v podobe dodatočnej batérie
- Treba riešiť odrušenie videočasti od pohonnej časti
- 12V systém môže zlyhať v dôsledku poklesu palubného napätia
Systém s dvoma batériami
- Netreba riešiť žiadne filtrovanie
- Vybitá batéria pre pohon neovplyvní stav a kvalitu vysielania videa
- Môžete zabudnúť nabiť videobatériu
- Nosíte hmotnosť navyše
- Rastie zložitosť systému a možnosť zlyhania niečoho
Systém s jednou batériou je najlepším riešením pre drobnejšie aplikácie – osobne ho používam na trikoptére. Videosystém je pripojený cez LC filter, trikoptéra skutočne nemá prebytočnú nosnosť a tak vozenie dodatočnej batérie by bolo dosť veľkou príťažou.
Ak používate 5V systém (videovysielač a kameru), tak jednobatériový systém je tiež zrejme najlepšie riešenie. Aj v prípade totálneho „vyšťavenia“ batérie pohonom nehrozí riziko výpadku videa – regulátor vypína motor pri poklese napätia pod 9V, takže stále máte 4V „k dobru“. Bohužiaľ, navrhnúť kompletný 5V systém je v niektorých prípadoch takmer nemožné…
Pri 12V systéme je preto vhodnejšie použiť dve batérie. Oddelená pohonná batéria aj pri poklese napätia pod 9V nemá vplyv na 12V kameru a videovysielač. V tomto prípade je riziko úplného vybitia omnoho vyššie, ako riziko, že zabudnete nabiť videobatériu… Toto neplatí, ak máte motor poháňaný štvorčlánkom LiPo batérií – tu je riešením kvalitný lineárny stepdown regulátor na 12V. Zbavíte sa tak rušenia a takisto máte zaručené napájanie. Nevýhodou je, že niekedy je jednoduchšie pridať tretiu batériu, než zohnať skutočne dobrý regulátor…
Celkom populárne RVOSD umoňuje jednoducho zapojiť dve batérie (pohonnú i video) tak, že OSD a celý videosystém je inteligentne napájaný stále tou batériou, ktorá má vššie napätie. Zároveň zabezpečuje filtrovanie pre pohonnú batériu. Pre 12V systém s OSD rieši problém s napájaním za vás…
A nakoniec – existuje ešte jedno elegantné riešenie, ktoré úspešne používam v MaxiSwifte. Spočíva v tom, že videosystém je prepojený cez schottkyho diódu zo samostatnej batérie a cez druhú schottkyho diódu a LC filter cez pohonnú batériu. Videosystém takto samostatne funguje bez ohľadu na to, ktorú batériu máte pripojenú – vždy si berie energiu z batérie s vyšším napätím. Nevýhodou je zvýšená zložitosť takéhoto systému, výhodou je absolútna redundancia…